5_Mladshie-shkolniki-pishut

Додаємо і віднімаємо число 4

ТЕМА. Додаємо і віднімаємо число 4. Підготовчі вправи до розв’язування задач.

              Складання рівностей за схемами  

 

МЕТА. Закріпити вивчені табличні випадки додавання і віднімання. Формувати вміння додавати і віднімати частинами число 4 трьома способами. Провести підготовку до ознайомлення з поняттям «задача»: учити ставити запитання до тексту та добирати вираз до нього; учити складати схему та вираз за малюнком. Формувати вміння обчислювати значення виразів на дві дії. Розвивати логічне мислення. Виховувати старанність, товариськість.

ОБЛАДНАННЯ: м’яч, телевізор, ноутбук, магнітний набір цифр і знаків, картки для роботи міні-груп, іграшкова скринька.

ТИП УРОКУ: комбінований

 

ХІД УРОКУ

 

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

  1. Організація класу

Наш урок розпочинається.

Стали, діти, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

 

  1. Усні обчислення

1) Гра «Математичний м’яч» (повторення таблиць додавання і віднімання чисел 2 і 3)

– Кожному учню вчитель називає приклад та кидає м’яч. Учень повинен швидко дати відповідь і повернути м’яч вчителю. Якщо учень не може дати швидко відповідь, то цей же приклад дається наступному учневі.

 

2) Розв’язування віршованих задач за ілюстраціями:

  • Затріщали шість сорок

В парку на осиці.

Два чижі відповіли їм

Свистом у ялинці.

Скільки пташок?

Щоб це взнати,

Треба їх порахувати.  (6+2=8)

  • Сонце встало вранці рано

Розбудило звірів всіх –

Трьох корів, шістьох баранів.

Скільки вийшло у двір їх? (3+6=9)

 

  • Дві подружки – Оля й Неля –

У дворі гуляли.

До них прийшли ще чотири –

Аля, Ната, Іра, Галя.

Скільки стало разом їх,

Порахуй скоріш усіх! (2+4=6)

 

  • Мати полуницю додому принесла.

Помила сім штук, чотири сину дала.

Скільки ягід залишилось в тарілці?

Нумо, скоріш дайте відповідь дітки! (7-4=3)

 

  • Сонце тихенько за гору зайшло.

П’ятеро діток вертались в село.

Двоє швиденько додому втікли.

Скільки залишилось? Підкажи! (5-2=3)

 

3) Вправа «Намисто»: розв’язування ланцюжка прикладів (п.с.81, завдання 1)

 – Діти самостійно мовчки обчислюють ланцюжок прикладів та відповідають, який у кожного вийшов кінцевий результат. Потім на екрані показується правильна відповідь та результати кожної дії в ланцюжку.

 

4) Завдання 4 (з.с.19) – самостійно із взаємоперевіркою

 

  1. Каліграфічна хвилинка

– Написання чисел 10 та 1 в додатковому зошиті.

(Уточнення знань дітей про двоцифрові та одноцифрові числа, їхній запис)

 

  1. Математичний диктант
  • Запишіть наступне число до числа 7 (8)
  • Запишіть попереднє число до числа 10 (9)
  • Запишіть числа, що більші за 5, але менші, ніж 8 (6, 7)
  • Запишіть, чому дорівнює сума чисел 4 і 2 (6)
  • Запишіть, чому дорівнює різниця чисел 8 і 3 (5)
  • Запишіть вираз та обчисліть його значення: перший доданок 7, другий доданок 2 (7+2=9)
  • Запишіть вираз та обчисліть його значення: зменшуване 10, від’ємник 3 (10-3=7)
  • Запишіть вираз та обчисліть його значення: число 8 зменшили на 3 (8-3=5)
  • Запишіть вираз та обчисліть його значення: число 4 збільшили на 3 (4+3=7)
  • На скільки 9 більше за 2? Складіть рівність. (9-2=7)
  • На скільки 3 менше, ніж 7? Складіть рівність. (7-3=4)
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку

– Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вміння додавати та віднімати число 4 на основі знання його складу. Також будемо працювати за схемами та малюнками, складати рівності до них.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА:  https://cutt.ly/nkbIjex

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

 

  1. Закріплення вміння + і – число 4 частинами

1) Повторення складу числа 4 та способів + та – числа 4 частинами (робота учнів з магнітами на дошці, демонстрація на екрані)

2) Завдання 2 (п.с.81) – учні коментують розв’язання за опорними схемами.

Зразок:

«Вираз 5+4. 4 – це 3 і 1. До 5 спочатку додамо 3, а потім додамо ще 1. До 5 до-

дамо 3, буде 8; до 8 додамо 1, одержимо 9»

 

3) Робота в міні-групах (по 3 учні): кожна міні-група отримує по 1 прикладу на додавання та віднімання числа 4; кожен з учнів повинен пояснити розв’язання прикладу одним із можливих способів.

 

4) Завднання 2 (п.с.81)наступні приклади учні розв’язують та записують самостійно

                                            в додатковий зошит

 

  1. Удосконалення обчислювальних навичок

Завдання 1 (з.с.19)робота в парах

 

  1. Пропедевтична робота до введення задач
  • Завдання 3 (п.с.81) – колективно за малюнками
  • Учні за малюнками складають розповіді та придумують запитання. Потім креслять в додаткових зошитах схеми та добирають вирази із запропонованих в підручнику.
  • Бесіда про дружбу і товаришування
  • Чи можемо за малюнками визначити дружні стосунки між хлопцями чи ні? Доведіть свою думку.
  • Які правила товаришування ви знаєте?
  • Завдання 4 (п.с.81) – робота в групах
  • Придумайте сюжет до схеми та складіть рівність
  • Завдання 2, 3 (з.с.19) – самостійно із взаємоперевіркою

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

 

Раз – піднялись, потягнулись.

Два – зігнулись, розігнулись.

Три – в долоні три хлопка,

Головою три кивка.

На чотири – руки шире.

П’ять – руками помахать

І тихенько посідать.

 

  1. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання 5 (п.с.81) – учні по черзі коментують розв’язання

 

  1. Розвиток логічного мислення учнів
  • У Марійки 10 горіхів, а у Христини – 4. Марійка дала Христині 2 горіха. На скільки горіхів стало більше у Марійки, ніж у Христини?

 

ІІІ. Підсумок уроку та рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів

Вправа «Скринька вражень»

  • Діти передають «Скриньку вражень» охочим озвучити свої успіхи та невдачі на уроці, загальне враження від уроку та свій настрій.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.