1447073105_mova

Поділ тексту на абзаци. Складання розповіді за планом

Тема.  Поділ тексту на абзаци. Складання розповіді за планом.

Мета. Формувати уявлення учнів про абзац, про логічний і граматичний зв’язок між абзацами. Вчити ділити текст на абзаци й складати розповідь за поданим планом. Розвивати усне й писемне мовлення. Виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  

(Створення емоційного настрою)

Голосистий лунає дзвінок,

Кличе нас на цікавий урок.

Добрий день, дівчата!

Добрий день, хлоп’ята!

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День щасливим буде!

 

 ІІ. МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ  УЧНІВ

– Перед тим, як розпочати урок, давайте з’ясуємо:

– Що ви очікуєте від нього?

– Якими слід бути, щоб досягти успіху на уроці?

  Очікування від уроку:    Уважними

Розумними

Організованими

Кмітливими

 

  • Дерево очікувань
  • Нагорода за гарну роботу на уроці

 

 

ІІІ. УДОСКОНАЛЕННЯ КАЛІГРАФІЧНИХ НАВИЧОК

Відгадайте загадку:

Невидимка ходить в гаї,

Всі дерева роздягає.

(Осінь)

О  о   Оо    ос  сі  нь  осінь

 

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Вправа «Мозковий штурм»
  • Що таке текст?
  • З яких частин складається текст?
  • Які типи текстів вже вам відомі?
  • Яке питання можна поставити до тексту – розповіді? (опису, міркування)

 

  1. Індивідуальна робота на картках

 

  1. Робота в парах. Утворення тексту з деформованих речень

Гра «Плутанина»

  • У нас сталась одна неприємність: сильний вітер налетів на текст і розкидав та поплутав всі слова та речення в ньому.

принесла, дзьобі, в, Вона, жолудь.

Восени, лісі, в, цікаво.

його, під, ховати, Почала, коріння.

прилетіла, Ось, і, сіла, сойка, пеньок, на.

 

Ваше завдання:

1) утворіть зі слів речення (колективно);

2) із речень – текст (в парах) – усно

 

Перевірка всіх завдань. Слухають всі

 

 

  1. V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО  МАТЕРІАЛУ
  2. Повідомлення теми і мети уроку

Анаграма

Розв’язав анаграму, ви дізнаєтесь, чим ми будемо сьогодні займатись на уроці:

Б А Ц А З
2 1 5 4 3

 

Слово вчителя

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему текст. Будемо виконувати цікаві завдання. Навчимося ділити текст на абзаци. А також продовжимо вчитися складати текст за поданим планом.

 

  1. Знайомство з правилом (с.28)
  • Читання правила
  • Відповіді на питання:
  • Як можна поділити текст?
  • Що включає в себе абзац?
  • Як пов’язані між собою абзаци?

 

  1. Попрацюємо разом!

Вправа 57

— Прочитайте і порівняйте два тексти.

— Чим вони подібні?

(змістом)

 

— Чим відрізняються тексти один від одного?

(Перший текст дуже стислий, складається лише з чотирьох речень, а другий – ширше і складається з чотирьох частин – абзаців)

 

— Чому у другому тексті кожна нова думка починається з нового рядка?

(Тому, що кожна нова думка – це є абзац, а кожний наступний абзац завжди починаємо писати з нового рядка)

  • Чи пов’язані між собою за змістом речення, які містить абзац?
  • Чи пов’язані між собою абзаци?
  • Давайте встановимо зв’язок між абзацами.

— Про що йдеться у першому абзаці?

— Про що розповідається у другому абзаці?

— Про що дізнаємося з третього абзацу?

— Про що довідуємось у четвертому абзаці?

Висновок. Отже, як ви помітили, кожний наступний абзац доповнює попередній, і утворюється текст-розповідь.

 

VІ.  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІІ.  ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

  1. Поділ тексту на абзаци за поданим планом

Вправа 58  (самостійно)

  • Прочитайте текст і складений до нього план.
  • Поділіть текст на абзаци за планом.
  • Спишіть два перші абзаци.
  • Як записують абзаци у тексті?

 

  1. Складання розповіді за поданим планом

План на екрані:

1.Скільки товаришів є у тебе в класі?

2.Хто твої (твій) найкращі (ий) з них? Якими справами вони займаються?

3.Де побували класом на екскурсії?

  1. Про що ви там дізналися?

 

  • Знайомство з планом
  • Усне складання розповіді учнями

 

Приклад   розповіді

У мене багато є товаришів у класі.

Дмитро і Сашко – мої найкращі друзі. Дмитро займається спортом. Сашкові подобаються комп’ютерні ігри.

Нещодавно з класом ми їздили до Києва.

Там ми дізналися про те, що це місто заснували Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь.

 

VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Тестова перевірка засвоєного на уроці
1.       1. На що можна поділити текст?

а) слова         б) абзаци      в) речення

 

2.       2. Як пов’язані між собою речення в абзаці?

а) знаками      б) за змістом      в) словами

 

3.       3. Чи зв’язані між собою за змістом абзаци в тексті?

а) ні       б) іноді      в) так

 

4.       4. Як пишеться кожний наступний абзац в тексті?

а) з нового рядка

б) з великої букви
в) з маленької букви

 

5.  Чим ми користувались, коли складали розповідь на уроці?

а) гарним настроєм

б) планом

в) підказкою товариша

 

1.                 б

2.                 б

3.                 в

4.                 а

5.                 б

 

 

  • Самоперевірка
  • Нагорода за гарний результат тесту

 

  1. Бесіда
  • Чи було цікаво на уроці?
  • Що було важко? Легко?
  • Що навчилися робити?
  • Чи задоволені своїми відповідями?
  • Чи справдились очікування?
  • Дерево очікувань

 

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Записати в зошити  розповідь, яку ми складали усно на уроці.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.