sl_06

Славетні українці

Тема. «Славетні українці»

Мета. Ознайомити учнів з видатними українцями різних історичних періодів розвитку країни. Формувати потребу пізнання творення своєї держави, видатних людей свого краю. Розвивати уміння зосереджувати свою увагу, аналізувати, порівнювати, узагальнювати. Виховувати почуття гордості за свій народ, патріотів України.

Хід уроку.

І. Організація класу. (слайд 2)

Голосистий лунає дзвінок,

Кличе нас на цікавий урок.

Добрий день, дівчата!

Добрий день, хлоп’ята!

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День щасливим буде!

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні у нас буде незвичайний урок, а тому оцінювання теж буде особливим: за кожну правильну відповідь ви будете отримувати жовту смужку, якщо допустите у відповіді 1-2 помилки – то синю, а якщо більше – то зелену. І вже в залежності від того, які смужки ви зберете за урок, такою і буде ваша оцінка.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Фронтальне опитування за допомогою гри «Пригадай і поміркуй» (слайди 3-9)

(Використати метод «Прес»)

  1. Виступ учня із інформацією про підприємство, яким славиться наше місто. (слайди 10-13)

 

 

ІV. Оголошення теми і завдань уроку. (слайд 14)

  • Ви вже дізналися якою господарською діяльністю славиться наша країна.
  • А хто знає, якими людьми вона славиться?
  • Сьогодні ви дізнаєтеся, якими людьми славилась і славиться Україна в різні історичні часи.
  • Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: «Славетні українці»

 

  1. V. Сприйняття й осмислення нового матеріалу.
  2. Словникова робота. (слайди 15-19)

Літописець –  у давній Русі – той, хто писав літопис.

Князь – голова роду, що стояв на чолі військової дружини.

Гетьман – начальник козацького війська, правитель України козацької доби.

Кошовий – вождь, отаман козаків на Запорізькій Січі.

Полководець – воєначальник, який керує великими військовими з’єднаннями.

 

  1. Розповідь вчителя про славетних людей княжої і козацької доби. (слайди 20-23)

На долю України випала нелегка історія розвитку, яку можна поділити на такі етапи:  княжа доба, козацька доба, нова доба і доба незалежності України.

Княжа доба

У ІХ ст. наші пращури заснували свою державу, яка називалася Київська Русь, тому що столицею її було місто Київ, а стародавні слов’яни називали себе русинами. Правителів тієї держави  називали князями, а тому і доба має назву княжа.

Давайте з’ясуємо, якими ж людьми славилася тодішня доба.

Старі літописці згадують, що першими князями Київської Русі були Аскольд і Дир. Та першим князем, про якого ми маємо докладніші вісті, був князь Олег.

 

Після смерті Олега київським князем став Ігор. Але він був убитий у війні з древлянами. Його дружина Ольга помстилася за смерть чоловіка і стала правити державою.  Святослав – син Ігоря і Ольги – прославився великою відвагою й хоробрістю. Його назвали Святослав Завойовник. Він запанував великою кількістю багатих земель і здобув собі велику славу.

Після смерті Святослава київським князем став його син Володимир. За його князювання була прийнята Христова віра, будувались школи, церкви, з’явились перші гроші, на яких був знак Української Держави – тризуб. За це він отримав ім’я Великого, а українська церква визнає його святим.

Ярослав Мудрий був сином Володимира. Він наслідував батька і старався зробити Україну сильною державою. За це його і назвали Мудрим.

Літописець Нестор – найславніший письменник, який цікавився давніми часами, збирав перекази про князів, стародавнє життя та звичаї. Все це він описав в оповіданні , що називається «Повість минулих літ». Літопис Нестора – це найдавніша історія України.

Козацька доба

Після смерті Ярослава Мудрого, через якийсь час, після багатьох чвар, усобиць та нападів чужинців, Київська Русь перестала існувати. Українські землі були захоплені чужинцями.  А тому жителі мусили самі озброюватися і давати відсіч нападникам. Так з’явилися воїни, яких називали козаками. А тому і доба, в якій вони жили, називається – козацька.

Найбільше із них прославилися:

Дмитро Вишневецький, який заснував на острові Хортиця осередок козацтва – Січ. В народі його ще називали Байда Вишневецький.

Гетьман Самійло Кішка, портрет якого на жаль нам не залишила історія.

Відважний і хоробрий кошовий отаман Іван Сірко.

Мудрий і високоосвічений полководець та гетьман Петро Сагайдачний, який дбав про освіту й культуру свого краю. За часи його гетьманування друкувалися книги, розквітала наука, медицина, різні ремесла.

Богдан Хмельницький – дуже визначний український гетьман. Під його проводом було розбите польське військо і вигнане з української землі. Саме він почав організовувати українську державу.

 

Фізкультхвилинка  (слайд 24)

 

  1. Робота з підручником. Славетні українці нової доби. (слайд 25)

Нова доба

Згодом, ослаблена постійними війнами і чварами, козацька держава все ж таки була завойована. Важко жилося народові під чужим пануванням, аж поки 22 січня 1919 року було проголошено Акт про об’єднання України. Українці створили Українську Народну Республіку, яка ввійшла до складу Радянського Союзу.

Звідси і починається нова доба розвитку нашої держави. В цю добу працювали учені, яких знає весь світ.  Давайте назвемо хоча б найвідоміші імена:

  • Олег Антонов, Євген Патон, Борис Патон, Микола Амосов.

Читання статті підручника «Славетні українці» , с. 71  по абзацах.

 

  1. Розглядання славетних українців доби незалежності України. (слайд 26)

Доба незалежності України.

Після того, як у 1991 році Україну було проголошено вільною незалежною державою, в її історії розвитку почалася наступна доба – доба незалежності України.

– Розгляньте ілюстрації і спробуйте вгадати імена славетних українців нашої доби.  (Володимир і Віталій Кличко, Руслан Пономарьов, Андрій Шевченко, Яна Клочкова, Ніна Матвієнко, Богдан Ступка)

 – Чим вони прославляють Україну?

 

VІ. Узагальнення й систематизація знань.

  1. Практична робота за комп’ютером (сильніші учні)

      Виконання тестів.

  1. Гра на закріплення знань «Склади квітку» (всі інші учні) (слайд 27)

Правила гри: у вас у кожного на парті лежать пелюстки від квіток, на яких написано імена славетних українців різних історичних часів. Завдання учнів прикріпити їх до тієї квітки, яка співпадає із добою, в яку жили ці люди.

 

VІІ. Підведення підсумків.

Узагальнююча бесіда за допомогою методу «Мікрофон»       (слайд 28)

  • Яких людей називають славетними?
  • Назвати славетних українців княжої доби.
  • Назвати славетних українців козацької доби.
  • Назвати славетних українців нової доби.
  • Назвати славетних українців доби незалежності України.
  • Хто із всіх перелічених славетних українців вам найбільше сподобався і чому?

 

 

VІІІ. Домашнє завдання. (слайд 29)

Опрацювати статті підручника на с.70 – 72.

Додатково: зібрати інформацію про відомих людей, які народилися у нашому місті.

 

ІХ. Оцінювання.

(слайд 30)

  • А тепер покажіть мені, які смужки ви назбирали за урок?

Виставлення оцінок.

  • Молодці, ви дуже гарно попрацювали.
  • Я дякую вам за гарну працю на уроці і на цьому наш урок закінчено.